Crescent City Soccer

Monday Competitive II

👑 Current Champions

Van Damme

Teams & Standings

Competitive II – Left Division 

Van Damme

Rank
4
Matches
6
Won
2
Tied
1
Lost
3
Coach
Website

Competitive II – Right Division 

Van Damme

Rank
4
Matches
6
Won
2
Tied
1
Lost
3
Coach
Website

Team Colors

  • Dunderballs – White
  • Nola City – Pink
  • Green Machine – Green
  • Penarol – Black and Yellow
  • Triple G – Pink
  • Sol Glo FC – Neon Green
  • Nola United- Yellow
  • Alembic – Yellow
  • Van Damme – Green
  • Open Academy – Light Blue/Navy Blue

Winter 2020

October 12th

  • 6:00 Semi Finals #1 Penarol 3 vs Dunderballs 2
  • 7:00 Semi Finals #1 Nola City vs #2 Sol Glo – postponed

 

October 19th

  • 6:00 Open Academy 0 vs Triple G Club 5
  • 7:00 Nola City 1 vs Sol Glo 2 (Semi Finals)
  • 8:00 Penarol 4 vs Van Damme 2
  • 9:00 Dunderballs 4 vs Orleans FC 1
  • 10:00 Nola LFC 7 vs Green Machine 4

 

October 26th

  • 6:00 Sol Glo  5 vs Open Academy 4
  • 7:00 Nola LFC 4  vs Orleans FC 4 
  • 8:00 Green Machine 2  vs Triple G Club 0
  • 9:00 Penarol  3 vs Nola City 4
  • 10:00 Van Damme 2 vs Dunderballs 7

 

 

November 2nd

  • 6:00  Orleans FC 3 vs Open Academy 5
  • 7:00 Sol Glo 5 vs Penarol (Final) 1
  • 8:00 Nola LFC 4 vs Triple G Club 1
  • 9:00 Dunderballs 1 vs Nola City 3
  • 10:00 Open

November 5th
6:00pm Van Damme 9 vs Green Machine 2

 

November  9th

  • 6:00 Penarol 3 vs Open Academy 3
  • 7:00  Dunderballs 5 vs Nola LFC 3
  • 8:00 Green Machine 1 vs Nola City 5
  • 9:00 Van Damme 1 vs Sol Glo 4
  • 10:00 Triple G Club 3 vs Orleans FC 1

 

 

November 16th

  • 6:oo Van Damme 6 vs Open Academy 3
  • 7:00 Dunderballs 5 vs Triple G Club 1
  • 8:00 Nola LFC 1 vs Sol Glo 2
  • 9:00 Penarol 6 vs Green Machine 0
  • 10:00 Nola City 6 vs Orleans FC 1

 

November 23rd

  • 6:00 Green Machine  vs Crescent City FC U20 -rescheduled
  • 7:00 Nola LFC 3 vs Van Damme 3
  • 8:00 Sol Glo 6 vs Orleans FC 1
  • 9:00 Nola City 9 vs Triple G Club 0
  • 10:00 Penarol  vs Dunderballs – rescheduled

 

 

November 30th

 

  • 6:00 Orleans FC  vs Crescent City FC U20
  • 7:00 Van Damme  vs Nola City
  • 8:00 Nola LFC  vs Sol Glo
  • 9:00 Penarol  vs Triple G Club
  • 10:00 Dunderballs  vs Green Machine

December 7th

  • 6:00 Crescent City FC U20 v Nola City
  • 7:00 Sol Glo  vs Dunderballs
  • 8:00 Orleans FC vs Green Machine
  • 9:00 Penarol  vs Nola LFC
  • 10:00 Van Damme v Triple G Club

 

December 14th

  • 6:00 Dunderballs vs Crescent City FC U20
  • 7:00 Penarol  vs Van Damme
  • 8:00 Orleans FC vs Triple G Club
  • 9:00 Sol Glo vs Green Machine
  • 10:00  Nola City vs Nola LFC


December 21st – Make Up Day
December 28th – Make Up Day

 

January 4th

  • 6:00 Van Damme vs Dunderballs
  • 7:00 Sol Glo vs Penarol
  • 8:00 Triple G Club vs Green Machine
  • 9:00 Nola City vs Orleans FC
  • 10:00 Crescent City FC U20 vs Nola LFC***

 

January  11th

  • 6:00 Crescent City FC U20 vs Nola City 
  • 7:00 Penarol vs Dunderballs
  • 8:00 Sol Glo vs Triple G Club
  • 9:00 Orleans FC vs Green Machine
  • 10:00 Nola LFC vs Van Damme

 

January 18th

  • 6:00 Green Machine vs Crescent City FC U20
  • 7:00 Sol Glo vs Dunderballs
  • 8:00 Nola City vs Triple G Club
  • 9:00 Van Damme vs Orleans FC
  • 10:00  Penarol vs Nola LFC

 

January 25th

  • 6:00 Crescent City FC U20 vs Triple G Club
  • 7:00 Van Damme vs Sol Glo
  • 8:00  Green Machine  vs Nola City
  • 9:00 Penarol vs Orleans FC
  • 10:00 Dunderballs vs Nola LFC 

 

February 1st

  • 6:00 #2 vs #3
  • 7:00 #1 vs #4
  • 8:00 #1 vs #49
  • :00  #2 vs #3
  • 10:00 #5 vs #5

 

February 8th

  • 6:00 Semi
  • 7:00 Semi
  • 8:00 Friendly
  • 9:00 Championship
  • 10:00 Friendly