Crescent City Soccer

Monday Competitive II

👑 Current Champions

Van Damme

Teams & Standings

Competitive II – Left Division 

Van Damme

Rank
2
Matches
13
Won
7
Tied
1
Lost
5
Coach
Website

Competitive II – Right Division 

Van Damme

Rank
2
Matches
13
Won
7
Tied
1
Lost
5
Coach
Website

Team Colors

  • Dunderballs – White
  • Nola City – Pink
  • Green Machine – Green
  • Penarol – Black and Yellow
  • Triple G – Pink
  • Sol Glo FC – Neon Green
  • Nola United- Yellow
  • Alembic – Yellow
  • Van Damme – Green
  • Open Academy – Light Blue/Navy Blue

Winter 2019/20

November 18th

  • 6:00 OPEN ACADEMY vs Green Machine – rescheduled
  • 7:00 Nola United 3 vs Alembic 4
  • 8:00 Van Damme 1 vs Penarol 3
  • 9:00 Nola City 2 vs Sol Glo FC 4
  • 10:00 Triple G-Club 3 vs Dunderballs 8

November 25th

  • 6:oo OPEN ACADEMY 3 vs Green Machine  7
  • 7:00 Van Damme 7 vs Alembic 2
  • 8:00 Sol Glo FC 5 vs Triple G-Club 3
  • 9:00 Nola City 3 vs Dunderballs 2 
  • 10:00 Nola United 2 vs Penarol 6

December 2nd         

  • 6:00 OPEN ACADEMY 8  vs Triple G-Club 1
  • 7:00 Nola City 6 vs Nola United 3
  • 8:00 Green Machine 0 vs Dunderballs 7
  • 9:00 Alembic 6 vs Penarol 7
  • 10:00 Van Damme 1 vs Sol Glo FC 6

December 9th

  • 6:00 Nola United 5 vs OPEN ACADEMY 0
  • 7:00 Alembic 4 vs Sol Glo FC  6
  • 8:00 Penarol 12 vs Triple G-Club 1
  • 9:00 Van Damme 6 vs Dunderballs 3
  • 10:00 Nola City 7 Vs Green Machine 3

December 16th

  • 6:00 Van Damme 7 vs OPEN ACADEMY 1
  • 7:00 Sol Glo FC  vs Penarol (Rescheduled)
  • 8:00 Nola City vs Triple G-Club (Rescheduled)
  • 9:00 Green Machine 3  vs Nola United 3
  • 10:00 Alembic 2 vs Dunderballs 6

December 23rd – Make Up Day

December 30th

  • 6:00 OPEN ACADEMY 5 vs Nola City 5
  • 7:00 Triple G-Club 4 vs Nola City 5
  • 8:00 GREEN MACHINE 2 vs Penarol 12
  • 9:00 Dunderballs 4 vs Sol Glo FC 5
  • 10:00 Van Damme 4 vs Nola United 2

Rescheduled: Triple G-Club 8 vs Alembic 4

January 6th

  • 6:00 Dunderballs 5 vs OPEN ACADEMY 0
  • 7:00 Nola City 3 vs Nola United 5
  • 8:00 Green Machine 2 vs Van Damme 3
  • 9:00 Penarol 11 vs Alembic 3
  • 10:00 Sol Glo FC 11 vs Triple G-Club 6

January 13th -OFF

January 20th

  • 6:00 OPEN ACADEMY 0 vs Sol Glo FC 3
  • 7:00 Triple G-Club 0 vs Penarol 3
  • 8:00 Nola United 5 vs Dunderballs 5
  • 9:00 Green Machine vs Alembic- rescheduled
  • 10:00 Van Damme 0 vs Nola City 8

January 27th

  • 6:00 OPEN ACADEMY 4 vs Nola City  3
  • 7:00 Van Damme 0 vs Nola United 2
  • 8:00 Sol Glo FC 2 vs Penarol 3
  • 9:00 Alembic 2 vs Dunderballs  4
  • 10:00 Green Machine 0 vs Triple G-Club 2

February 3rd

  • 6:00 Dunderballs 1 vs Penarol 7
  • 7:00 Sol Glo FC 3 vs Green Machine 5
  • 8:00 Nola United 5 vs Triple G-Club 4
  • 9:00 Van Damme 2 vs Nola City 2
  • 10:00 OPEN ACADEMY vs Alembic***

February 10th  

  • 6:00 Nola United 1 vs OPEN ACADEMY 8
  • 7:00 Dunderballs 4 vs Penarol 4
  • 8:00 Alembic 1 vs Sol Glo FC 7
  • 9:00 Nola City 6 vs Green Machine 2
  • 10:00 Van Damme 7 vs Triple G- Club 3

 

February 17th

  • 6:00 OPEN ACADEMY 4 vs Penarol 3
  • 7:00 Triple G-Club 0 vs Dunderballs 5
  • 8:00 Green Machine 5 vs Van Damme 1
  • 9:00 Nola City 5 vs Alembic 0
  • 10:00 Nola United 2 vs Sol Glo FC 4

February 24th  – off

March 2nd

  • 6:00 Van Damme 5 vs Open Academy 4
  • 7:00 Triple G-Club vsAlembic – cancelled
  • 8:00 Dunderballs 5 vs Sol Glo FC 5
  • 9:00  Green Machine 1 vs Nola United 3
  • 10:00 Nola City 5 vs Penarol  6

March 2nd – Make Up Day

March 9th Playoffs

  • 6:00 #2 Sol Glo 4 vs #3 Nola United 2
  • 7:00 #1 Penarol 4 vs #4 Green Machine 1
  • 8:00 #1 Nola City 8 vs #4 Triple G Club 1
  • 9:00  #2 Van Damme 2 vs #3 Dunderballs 3
  • 10:00 Open

March 16th – OFF
March 23rd – OFF
March 30th – OFF
April 6th – OFF
April 13th – OFF
April 20th – OFF
April 27th – OFF

May 4th- OFF
May 11th – OFF
May 18th – OFF

May 25th – OFF

June – OFF

July TBD– Playoffs 

  • 6:00 Semi Finals #1 Penarol vs Dunderballs
  • 7:00 Semi Finals #1 Nola City vs #2 Sol Glo
  • 8:00 Friendly
  • 9:00 Championship

New Season Begins June 8th