Crescent City Soccer

Monday Competitive II

👑 Current Champions

Van Damme

Teams & Standings

Competitive II – Left Division 

Pos   Team Pld W T L GoalsDiff Pts
1 Sol Glo FC 10 9 0 1 46:170 27:0
2 Dunderballs 12 7 1 4 40:300 22:0
3 Penarol 10 6 2 2 58:250 20:0
4 Van Damme 10 3 2 5 39:450 11:0
5 Nola LFC 9 2 2 5 34:420 8:0

Competitive II – Right Division 

Pos   Team Pld W T L GoalsDiff Pts
1 Nola City 12 9 1 2 60:260 28:0
2 Crescent City FC U20 10 4 2 4 36:410 14:0
3 Orleans FC 12 2 1 9 36:620 7:0
4 Triple G club 9 2 1 6 17:360 7:0
5 Green Machine 10 2 0 8 27:610 6:0

Team Colors

  • Dunderballs – White
  • Nola City – Pink
  • Green Machine – Green
  • Penarol – Black and Yellow
  • Triple G – Pink
  • Sol Glo FC – Neon Green
  • Nola United- Yellow
  • Alembic – Yellow
  • Van Damme – Green
  • Open Academy – Light Blue/Navy Blue

Winter 2020

October 12th

  • 6:00 Semi Finals #1 Penarol 3 vs Dunderballs 2
  • 7:00 Semi Finals #1 Nola City vs #2 Sol Glo – postponed

 

October 19th

  • 6:00 Open Academy 0 vs Triple G Club 5
  • 7:00 Nola City 1 vs Sol Glo 2 (Semi Finals)
  • 8:00 Penarol 4 vs Van Damme 2
  • 9:00 Dunderballs 4 vs Orleans FC 1
  • 10:00 Nola LFC 7 vs Green Machine 4

 

October 26th

  • 6:00 Sol Glo  5 vs Open Academy 4
  • 7:00 Nola LFC 4  vs Orleans FC 4 
  • 8:00 Green Machine 2  vs Triple G Club 0
  • 9:00 Penarol  3 vs Nola City 4
  • 10:00 Van Damme 2 vs Dunderballs 7

 

 

November 2nd

  • 6:00  Orleans FC 3 vs Open Academy 5
  • 7:00 Sol Glo 5 vs Penarol (Final) 1
  • 8:00 Nola LFC 4 vs Triple G Club 1
  • 9:00 Dunderballs 1 vs Nola City 3
  • 10:00 Open

November 5th
6:00pm Van Damme 9 vs Green Machine 2

 

November  9th

  • 6:00 Penarol 3 vs Open Academy 3
  • 7:00  Dunderballs 5 vs Nola LFC 3
  • 8:00 Green Machine 1 vs Nola City 5
  • 9:00 Van Damme 1 vs Sol Glo 4
  • 10:00 Triple G Club 3 vs Orleans FC 1

 

 

November 16th

  • 6:oo Van Damme 6 vs Open Academy 3
  • 7:00 Dunderballs 5 vs Triple G Club 1
  • 8:00 Nola LFC 1 vs Sol Glo 2
  • 9:00 Penarol 6 vs Green Machine 0
  • 10:00 Nola City 6 vs Orleans FC 1

 

November 23rd

  • 6:00 Green Machine  vs Crescent City FC U20 -rescheduled
  • 7:00 Nola LFC 3 vs Van Damme 3
  • 8:00 Sol Glo 6 vs Orleans FC 1
  • 9:00 Nola City 9 vs Triple G Club 0
  • 10:00 Penarol  vs Dunderballs – rescheduled

 

 

November 30th

 

  • 6:00 Orleans FC 1 vs Crescent City FC U20 4
  • 7:00 Van Damme 3 vs Nola City 3
  • 8:00 Nola LFC 5 vs Sol Glo 6
  • 9:00 Penarol 2 vs Triple G Club 2
  • 10:00 Dunderballs 5 vs Green Machine 2

December 7th

  • 6:00 Crescent City FC U20 5 v Nola City 2
  • 7:00 Sol Glo 4 vs Dunderballs 0
  • 8:00 Orleans FC 6 vs Green Machine 3
  • 9:00 Penarol 11 vs Nola LFC 3
  • 10:00 Van Damme v Triple G Club – cancelled

 

December 14th

  • 6:00 Dunderballs 1 vs Crescent City FC U20 1
  • 7:00 Penarol 8 vs Van Damme 4
  • 8:00 Orleans FC 6 vs Triple G Club 5
  • 9:00 Sol Glo 10 vs Green Machine 0
  • 10:00  Nola City 6 vs Nola LFC 4


December 21st – Make Up Day


December 28th – Make Up Day

  • 7:00 Van Damme vs Triple G Club – cancelled
  • 8:00 Penarol 3 vs Dunderballs 0

 

January 4th

  • 6:00 Crescent City FC U20 vs Nola LFC
  • 7:00 Sol Glo vs Penarol
  • 8:00 Triple G Club vs Green Machine
  • 9:00 Nola City 5 vs Orleans FC 3
  • 10:00 Van Damme 1 vs Dunderballs 7

 

January  11th

  • 6:00 Crescent City FC U20 1 vs Nola City 10
  • 7:00 Penarol 7 vs Dunderballs 2
  • 8:00 Sol Glo vs Triple G Club
  • 9:00 Orleans FC 3 vs Green Machine 8
  • 10:00 Nola LFC vs Van Damme

 

January 18th

  • 6:00 Green Machine 5 vs Crescent City FC U20 10
  • 7:00 Sol Glo 2 vs Dunderballs 3
  • 8:00 Nola City 7 vs Triple G Club 0
  • 9:00 Van Damme 8 vs Orleans FC 4
  • 10:00  Penarol vs Nola LFC

 

January 25th

  • 6:00 Crescent City FC U20 vs Triple G Club
  • 7:00 Van Damme vs Sol Glo
  • 8:00  Green Machine  vs Nola City
  • 9:00 Penarol vs Orleans FC
  • 10:00 Dunderballs vs Nola LFC 

 

February 1st

  • 6:00 #2 vs #3
  • 7:00 #1 vs #4
  • 8:00 #1 vs #49
  • :00  #2 vs #3
  • 10:00 #5 vs #5

 

February 8th

  • 6:00 Semi
  • 7:00 Semi
  • 8:00 Friendly
  • 9:00 Championship
  • 10:00 Friendly