Crescent City Soccer

Monday Over 30

👑 Current Champions

Dubon FC

Teams & Standings

Over 30 Mens D1

TeamGames PlayedWLTGoals ForGoals AgainstTotal Points
Jerusalem FC3300226
Dubon FC54102412
Lycee Francais3210107
Team Gleason3120516
Ballon D'Sore41301212
Crescent City FC2020313
Farcelona2020415

Over 30 Mens D2
TeamGames PlayedWLTGoals ForGoals AgainstTotal Points
Kachin United220074
Big Toe Pokers2200106
AC/DC FC3210147
Armada42201511
Las Chanclas311165
Wolfpack FC3021310
Joker FC3030315

 

Team Colors

  • Joker FC – White/Black

  • Big Toe Pokers – Red

  • Armada FC – Purple

  • Las Chanclas – Black

  • Jerusalem FC – Orange 

  • Wolfpack FC – Black/White
  • Kachin United -Blue
  • Lycee Francais – White

  • Crescent City FC – Neon Yellow

  • AC/DC FC – White/Black

  • Farcelona – Grey
  • Team Gleason – Green
  • Dubon FC – Blue
  • Ballon d’Sore –  Blue/White

Fall 2022

 

November 3rd
8:00 Green  ARMADA  3 vs Big Toe Pokers 6
(Pre-emptive make up for Thanksgiving)

November 7th
6:00  Las Chanclas  1 v  Wolfpack FC 1
7:00 Dubon FC 6 vs Farcelona 3
8:00 ARMADA  2 vs Kachin United  4
9:00   Ballon D’Sore 5 v Team Gleason 0
10:00 Jerusalem FC  9 v  Crescent City FC 2

November 10th
8:00 Green  AC/DC FC 5 v Joker FC   1
Bye Week: Lycee Francais, Big Toe Pokers

November 14th
6:00 Wolfpack FC  v Kachin United   
7:00  Joker FC  v  Big Toe Pokers – RESCHEDULE DUE TO WEATHER 
8:00 ARMADA   vs AC/DC FC – RESCHEDULE DUE TO WEATHER
9:00  Crescent City FC   v Farcelona – RESCHEDULE DUE TO WEATHER  
10:00  Team Gleason   v  Lycee Francais – RESCHEDULE DUE TO WEATHER  

November 17th
8:00 Green  Dubon FC 4 vs BALLON D’SORE   3  
Bye Week: Jerusalem FC , Las Chanclas

November 21st
6:00 Dubon FC 1 vs Lycee Francais 3
7:00 Team Gleason 4 v BALLON D’SORE 2 
8:00 Las Chanclas 2 v Kachin United 3
9:00  Joker FC 2 v AC/DC FC 6
10:00  Jerusalem FC 9 v Farcelona 1
Bye Week: Crescent City FC, Wolfpack FC   
ARMADA  , Big Toe Pokers 

November 24th – Thanksgiving

 

November 28th
6:00 AC/DC FC 3 v Big Toe Pokers 4
7:00  Las Chanclas 3  v Wolfpack FC 1
8:00 ARMADA  4 vs Joker FC 0
9:00  BALLON D’SORE 2  v Lycee Francais  4
10:00  Jerusalem FC 9  v Crescent City FC 1 (Scrimmage)

December 1st
8:00 Green  Dubon FC 9 vs Team Gleason   1
Bye Week: Farcelona, Kachin United

December 5th
6:00 Ballon D’Sore vs Farcelona
7:00  Las Chanclas   v  Big Toe Pokers
8:00 Dubon FC 4 vs Crescent City FC  2   
9:00   ARMADA  6 vs Wolfpack FC 1
10:00  Jerusalem FC 4  v  Lycee Francais  3

December 8th
8:00 Green  AC/DC FC v Kachin United
Bye Week: Team Gleason , Joker FC

December 12th
6:00  Las Chanclas   v AC/DC FC  
7:00  Joker FC v  Wolfpack FC
8:00  Team Gleason  v Crescent City FC
9:00   Big Toe Pokers v Kachin United
10:00 Jerusalem FC   v BALLON D’SORE   

December 15th
8:00 Green  Lycee Francais   v Farcelona   
Bye Week: Dubon FC,  ARMADA  

December 19th
6:00 Team Gleason  v Farcelona
7:00 Wolfpack FC vs Big Toe Pokers
8:00 Joker FC v Kachin United
9:00  Crescent City FC  vs Lycee Francais  
10:00 Dubon FC vs  Jerusalem FC

December 22nd or December 29th
8:00 Green  ARMADA   vs Las Chanclas
Bye Week: BALLON D’SORE, AC/DC FC

December 26th – OFF

January 2nd
6:00 AC/DC FC   v  Wolfpack FC
7:00  Las Chanclas    v Joker FC
8:00 ARMADA   vs Kachin United  
9:00  BALLON D’SORE    v  Crescent City FC
10:00  Jerusalem FC    v Team Gleason

January 5th
8:00 Green  Dubon FC vs Farcelona  
Bye Week: Lycee Francais, Big Toe Pokers

January 9th
6:00 Team Gleason  v Farcelona
7:00  Joker FC v Kachin United   
8:00 Crescent City FC v Lycee Francais 
9:00 ARMADA   vs Las Chanclas
10:00  Dubon FC vs Jerusalem FC  

January 12th
8:00 Green  Wolfpack v Big Toe Pokers
Bye Week: BALLON D’SORE, AC/DC FC

January 16th
6:00 Ballon D’Sore v Farcelona
7:00  Las Chanclas   v Big Toe Pokers
8:00 ARMADA   vs Wolfpack FC  
9:00  Dubon FC v Crescent City FC   
10:00  Jerusalem FC   v Lycee Francais  

January 19th
8:00 Green AC/DC FC   v Kachin United   
Bye Week: Team Gleason , Joker FC

January 23rd
6:00 Team Gleason  v Ballon D’Sore  
7:00  Joker FC v AC/DC FC  
8:00 ARMADA   vs Big Toe Pokers
9:00  Las Chanclas v Kachin United
10:00 Jerusalem FC  v Farcelona

January 26th
8:00 Green  Dubon FC vs Lycee Francais  
Bye Week: Crescent City FC,  Wolfpack FC 

 

January 30th
6:00 Dubon FC vs BALLON D’SORE   
7:00 Team Gleason  v Lycee Francais
8:00 ARMADA   vs AC/DC FC  
9:00  Crescent City FC   v Farcelona   
10:00  Joker FC v Big Toe Pokers  

February 2nd
8:00 Green  Wolfpack FC v Kachin United 
Bye Week: Jerusalem FC, Las Chanclas

February 6th
6:00 Dubon FC vs  Team Gleason  
7:00  Las Chanclas   v Wolfpack FC
8:00  AC/DC FC v Big Toe Pokers
9:00  ARMADA   vs Joker FC
10:00  Jerusalem FC   v Crescent City FC

February 9th
8:00 Green Ballon D’Sore v Lycee Francais
Bye Week: Farcelona , Kachin United   

February 13th
6:00 Las Chanclas  v AC/DC FC  
7:00  Joker FC  v Wolfpack FC
8:00 Big Toe Pokers v Kachin United
9:00  Jerusalem FC  v Ballon D’Sore   
10:00  Team Gleason   v Crescent City FC

February 16th
8:00 Green  Lycee Francais  v Farcelona 
Bye Week:  Dubon FC, ARMADA  

February 20th (Make up day)
6:00 Team Gleason v Lycee Francais 
7:00  Joker FC  v  Big Toe Pokers  
8:00 ARMADA   vs AC/DC FC
9:00  Crescent City FC   v Farcelona 
10:00   Jerusalem v Ballon D Sore

February 23rd (Make Up Day)
8:00 Crescent City FC v Team Gleason 

February 27th
6:00 Semis
7:00 Semis
8:00 Semis
9:00 Semis
10:00 Friendly

February 23rd
8:00 Green Div 2 Championship
9:00 Green Div 1 Championship

New Season starts February 20th